Teadlased erakondades

Risto Hinno
4 min readAug 14, 2022

--

Mõni erakond tõmbab mõni peletab teadlasi

Allikas: Ken Mürk/ERR

Sissejuhatus

Siin on minianalüüs, kui palju on meie erakondades teadlasi. Idee sain kuulates 10. Arvamusfestivali Riigikogu erakondade esimeeste debatti. Ühelt poolt tundsin, kuidas mõne esimehe jutu peale hakkas mu IQ ohtlikult kiiresti langema, teisalt suutis mõni esimees positiivselt üllatada. See tekitas küsimuse, kui palju teadusega tegelevaid inimesi meie erakondades üldse on.

Seadsin hüpoteesi, et erakondades, mille esimeeste jutt tekitas tunde, et hoia kahe käega peast kinni, on teadlasi vähem (EKRE, Keskerakond, Isamaa). Nad tegelevadki rohkem poliittehnoloogiaga ja mitte tegelike probleemide lahendamisega. Siintoodud numbrid on objektiivne mõõdik, minu sisetunne ja järeldused aga subjektiivsed.

Analüüsi kood on siin.

Metoodika

Saamaks mingit mõõdikut, kui palju igas erakonnas on teadlasi, oli vaja nende nimekirja. Selleks kasutasin ETISt. Kogusin kokku sealt 15 601 isiku andmed, kes on aktiivsed või vähemaktiivsed teadlased/teadusega lähedalt kokku puutuvad inimesed.

Erakondade liikmete andmed võtsin e-äriregistrist.

Seejärel ühendasin kaks tabelit kasutades inimeste ees- ja perenime ning sünniaega. Osadel ETISes olevatel inimestel oli sünniaeg puudu, proovisin nende ühendamist ainult nimede kaudu. Tegin seda valideerimise jaoks (kas analüüsi tulemused oleks samad, kui analüüsis oleks isikud, kellel oli sünniaeg märgitud või mitte). Analüüsi järeldusi see ei muutnud, ainult muutis erakondade ETISes olevate isikute arvu veidi suuremaks. Nimega ühendamine on problemaatiline, sest samale nimele võib vastata palju isikuid (palju meil Jüri Kaskesid Eestis olla võib). Analüüsis kasutan sünniajaga märgitud isikuid.

Tulemused

Tulemused on veidi üllatavad. Järgnevalt on toodud ETISes olevate isikute koguarv igas erakonnas.

ETISes olevate inimeste arv erakondades

Kõige rohkem on neid Reformierakonnas ning üldse suuremates erakondades. Selgema pildi saamiseks analüüsin isikute proportsiooni kogu erakonna liikmete arvust. See võib anda objektiivsema pildi, millistest erakondades on teadlastel rohkem mõju (jällegi on see väga kaudne mõõdik, kuid parem kui midagi).

Alloleval joonisel on näha erakondade lõikes liikmete proportsioon, kes on ETISes.

Proportsioon (%) ETISes olevatest inimestest erakondade lõikes

Laias laastus saab erakonnad jaga kolmeks:

  • Üle 3% liikmetest on ETISes (Erakond Eestimaa Rohelised, Erakond Eesti 200, Eesti Tulevikuerakond)
  • Keskmise (0.5%-1.1%) ETISes olevate liikmete osakaaluga erakonnad (Sotisaaldemokraatlik Erakond, Isamaa, Rahva Ühtsuse Erakond, mida likvideeritakse, Eesti Iseseivuspartei, Reformierakond)
  • Madala (alla 0.5%) ETISes olevate liikmete osakaaluga erakonnad (Keskerakond, EKRE ja mõned väiksemad kalad)

Suurema osakaaluga erakondi vaadates hakkab silma, et nende liikmete arv on suhteliselt väike.

Erakondade liikmete arv

See on ka loogiline, et väiksemas erakonnas avaldab suurem hulk teadlasi proportsionaalselt suuremat mõju. Siiski on näha, et mõni erakond justkui tõmbab teadlasi. Suuremates erakondades (liikmete arv üle 4000), paistavad silma sotsiaaldemokraadid (ETISes olevate inimeste osakaal 1.1%) ning Isamaa (osakaal 0.95% lähedal). Selles grupis on veel ka Reformierakond (osakaal 0.56%). See grupp pakub mulle veidi üllatusi, sest Isamaa pole viimasel ajal väga palju lasknud ennast teadusel ja uuringutel segada. Siin võib olla tegemist jäänustega, mis alles jäänud ajast, kui erakond seisis tõsisemate väärtuste eest kui Parvel Pruunsillale meelerahu pakkumine.

Kolmandas grupis teevad ilma kaks suure liikmete arvuga erakonda, kellel on vähe ETISes olevad inimesi liikmetena: Keskerakond (osakaal 0.35%) ning EKRE (osakaal 0.31). See grupp ei palu erilisi üllatusi, see grupp koosneb minu jaoks poliittehnoloogia suunitlusega erakondadest, kust lahendusi päris probleemidele tuleb harva. Näiteks võib EKREt pidada innovaatiliseks parteiks poliittehnoloogia valdkonnas (äärmusluse eksportimine, lolluse tootestamine on vaid mõned märksõnad, millega mina parteid iseloomustaks), kuid kahjuks mitte reaalses maailmas reaalsete probleemide lahendamisel.

Kokkuvõte

Kiire analüüsi tulemusena sain teada, et erakondade lõikes varieerub ETISes olevate inimeste osakaal märgatavalt. Suur osakaal (üle 3%) on neid Eesti 200-s ning Erakond Eestimaa Rohelised, osaliselt on nende osakaal kõrge, kuna neis erakondades on liikmete arv suhteliselt väike (kasvades võib see proportsioon langeda). Kuid neil tasub silma peal hoida: on suurem võimalus, et tegeletakse päris probleemidega ning mitte ainult valimistest valimisteni elamisega.

Keskmises grupis on suuremad erakonnad, kelle liikmete arv on üle 4000 ja ETISes olevate liikmete osakaal 0.5%-1.1% vahel. Siingi on suurem võimalus, et proovitakse pakkuda päris lahendusi päris probleemidele. Kuid eks suurem liikmete arv võib nõuda rohkem kompromisse eri huvide vahel.

Kolmandas grupis on erakonnad, kus on suur oht, et tegeletakse palju poliittehnoloogiaga. Nad vahel võivad indikeerida õiget probleemi ja lahedustki, kuid kellel ei pruugi olla suuremaid kompetentse muudes valdkondades.

Analüüs on ainult indikatsioon, kindlasti on selles puudusi ja väiksemaid vigu, kuid üldiseid trende peaks see õigesti näitama. Faktid peaks olema õige, järeldusi võib igaüks ise teha.

--

--